Porady w zakresie pomocy dzieciom z trudnościami w mowie
W tym miejscu znajdą Państwo fachowe porady w zakresie pomocy dzieciom z trudnościami w mowie, a także porady dotyczące wykonywania ćwiczeń profilaktycznych, których celem jest zapobieganie powstawaniu wad wymowy. Wspierania dziecka w rozwoju mowy, wymaga dużej dozy cierpliwości ze strony rodziców oraz opiekunów. Dziecko powinno czuć się w domu swobodnie i bezpiecznie. W trakcie rozmów należy kierować do niego proste słowa i dać mu czas na odpowiedź. Wszystkie działania powinny być dostosowane do wieku oraz możliwości dziecka.
Jak stymulować rozwój mowy dziecka w warunkach domowych?
Należy mieć świadomość tego, że dziecko uczy się w dużej mierze przez naśladownictwo. W ten sposób nabywa nowe umiejętności, również te komunikacyjne. Rozmawiając z dzieckiem, należy utrzymywać kontakt wzrokowy. Dzięki temu dziecko może obserwować ruch warg i je naśladować. Jeśli dziecko jeszcze nie mówi, można się z nim pobawić w naśladowanie min. To także jedna z form komunikacji. Rodzic powinien także skupić się na ćwiczeniu małej motoryki, czyli dłoni i palców. Lepiąc coś, klejąc, malując i ugniatając, dziecko rozwija się wielokierunkowo, co przekłada się także na mowę. Z dzieckiem można również:
- wykonywać ćwiczenia artykulacyjne (naśladowanie dźwięków, cmokanie itp.),
- mówić do niego od pierwszych chwil życia,
- śpiewać piosenki (naśladować zwierzątka, modelować głosem),
- nauczyć się słuchania (rodzic powinien zapewnić dziecku swobodę i dać mu czas na wypowiedzenie się),
- poznawać świat (dziecko jest ciekawe i chce uczyć się nowych rzeczy, dlatego warto mu je pokazywać i zadawać pytania).